fbpx
Görülesi

Arapapıştı Kanyonu Aydın

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ülkemizin her köşesi hiç şüphesiz ki sayısız güzelliklerle dolu. Fakat güzel plajlarının yanı sıra incir ve zeytinyağı dendiğinde akla ilk gelen ilimiz olan Aydın’da son zamanlarda yükselen bir değer daha var: Arapapıştı Kanyonu

Oldukça farklı bir isme sahip olan Arapapıştı Kanyonu’nun farklı bir hikayesi var. Öncelikle şunu bilmekte fayda var, apışmak kelimesi Aydın ağzında şaşırıp kalmak anlamına gelir.

M.S. 7. yy’da Roma İmparatoru Herakleios döneminde Afrodisias’ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap ordularının karşısına, muhteşem bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yerel halk tarafından yakıştırılan ve Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen, Arapapıştı’dan aldı adını.

Tarihi Bir Cennet

Arapapıştı Kanyonu Aydın Bozdoğan’da bulunan Kemer Barajı üstünde yıllar içinde kendiliğinden oluşmuş bir doğa harikası. 6 kilometre uzunluğu ve 380 metre yüksekliği olan kanyonun genişliği yer yer 12 metreye kadar düşüyor.

Doğal güzelliğinin yanı sıra eşsiz tarihi eserler de bulunan Arapapıştı Kanyonu’nda M.Ö. 5. yy’da Persler tarafından inşa edildiği belirlenen kaya mezarları, Roma ve Bizans Dönemi’nden tarihi kalıntılar, gizli manastırlar ve Üç Kuleli Kör Tekke Kalesi’nin yanı sıra suyun alçalmasıyla ortaya çıkan birçok mağara var.

30 Nisan 2017 tarihinde Aydın Belediyesi tarafından turizme açılan, Denizli ve Muğla’ya da sınırı bulunan Arapapıştı Kanyonu’nda kuş seslerini dinleyerek teknelerle dolaşabilir, kamp kurabilir ya da doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yakınlarda bulunan birbirinden güzel restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir, köy pazarından organik ürünler satın alabilirsiniz.

Halka açılalı henüz 1 yılı yeni geçmiş olmasına rağmen Arapapıştı Kanyonu’nun ünü ülke çapında yayılmış durumda. Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’e yaklaşık 92 km uzaklıkta olan bu doğa harikasını farklı şehirlerden düzenlenen turlarla gezebilirsiniz. Dilerseniz kendi aracınızla da ziyaret edebilirsiniz.

Görsel: Google Görseller

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin