fbpx
Görülesi

Ay Tutulması, Mars ve Delta Aquarids

Dünya’nın uydusu olan Ay, Dünya etrafında ve kendi yörüngesinde dolanırken kimi zaman Dünya’nın gölgesinde kalır. Bu duruma Ay tutulması denir.

Kanlı Ay Tutulması

Yılda bir kaç kez gerçekleşen Ay tutulması, Ay’ın dolunay zamanında meydana gelir. Ay tutulmasında Güneş ışınları, Dünya’nın atmosferine çarpıp kırıldığından dolayı Ay tamamen görünmez olmaz. Güneş’ten gelen ışınlarda, Dünya etrafında mavi renk atmosfer tarafından yutulur. Ancak kırmızı rengin uzun dalga boyu Ay’ın yüzeyine kadar uzar. Bu sebepten dolayı Dünya’nın gölgesinde kalan Ay kırmızıya yakın bir renge bürünür. Bu duruma da kanlı Ay tutulması denir.

Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi Ay yüzeyine düşerken, Güneş tutulmasında ise durum bunun tam tersi oluyor. Yani Güneş tutulmasında Ay’ın gölgesi Dünya’ya düşüyor. Eğer Ay tutulması gerçekleşirken, Ay’ın Dünya’ya bakan yüzeyinde olsaydınız Güneş tutulmasını görürdünüz.

27 Temmuz gecesi gerçekleşecek olan Ay tutulmasının en önemli özelliklerinden biri de, yüzyılın en uzun Ay tutulması olacağı. Bunun sebebi ise, Dünya’nın Güneş’ten, Ay’ın ise Dünya’dan en uzak konumda olması. Hal böyle olunca Dünya’nın Ay üzerine düşen gölgesi de oldukça geniş olacak.

Bu gece gerçekleşecek olan Ay tutulmasının bir diğer önemli özelliği ise Ay, Umbra olarak adlandırılan Dünya’nın tam gölgesinin ortasından geçecek. Bu da sık rastlanan bir durum değil.

Mars Dünya’ya En Yakın Konuma Geliyor

Yüzyılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağı aynı gece insanlığın bir sonraki durağı olarak görülen kızıl gezegen Mars, 2003 yılından beri Dünya’ya en yakın konuma gelmeye başlayacak. Mars, Güneş’in en zıt yönünde yer alacağından gökyüzünde en net haliyle gözlemlenebilecek ve oldukça parlak olarak görülebilecek. Mars’ın Dünya’ya bu kadar yaklaşmasının sebebi “Mars opposition” yani astronomide “karşı konum” adı verilen bir olaydan kaynaklanıyor.

Delta Aquarids Meteor Yağmurları

Yine aynı gece yaşanacak olan bir başka olay ise Delta Aquarids meteor yağmurları. Her sene Temmuz’dan Ağustos ortasına kadar süren bu meteor yağmurları Türkiye’den de görülebilecek.

27 Temmuz gecesi üç güzel doğa olayını yani, yüzyılın en uzun Ay tutulmasını, Mars’ın Dünya’ya en yakın ve parlak halini, aynı zamanda meteor yağmurlarını izleme fırsatımız olacak.

Görsel: Google Görseller

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin