fbpx
Görülesi

Christoph Niemann’dan Sebastian Vettel için Kask Tasarımı

Christoph Niemann, Orjinal Netflix yapımı olan ve 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design) adlı belgeselin ilk bölümünde karşımıza çıkan önemli bir illustrator.

Çocuk kitapları dahil birçok kitabın yazarı olan Christoph Niemann’ın eserleri bugüne kadar dünyaca ünlü The New Yorker, Time, Wired, The New Yok Times Magazine ve American Illustration gibi mecralarda yayınlandı.

Yarış Pistindeki Seslerden Görsel Tasarıma

22 Temmuz 2018’de Hockenheim Yarış pistinde yapılacak olan Alman Grand Prix’si için Formula 1 yarışçısı Sebastian Vettel ile bu yılın başında bir araya gelen Niemann, Vettel’e özel bir kask tasarımı için kolları sıvadı.

Niemann, Sebastian Vettel’e özel bir kask yaratabilmek için Vettel’i yarışırken görmenin, ortaya çıkaracağı kask için önemli olduğunu düşündü. Görüşmelerinden bir kaç hafta sonra, Barselona’da yapılacak olan sezon öncesi yarışlarını izlemek için Berlin’den yola çıktı. Daha önce hiç yarış pistinde bulunmayan Niemann pistin en etkileyici ve heyecan verici yanının ortaya çıkan sesler olduğunu söylüyor.

Vettel ise tüm teknoloji, rekabet ve kalabalıktan kendinizi sıyırıp zihninizi yarış anında yüzde yüz olarak odaklayabildiğinizde kazanmanın mümkün olduğunu anlatıyor.

Tüm bu deneyimleri yerinde yaşayan Niemann, Berlin’deki stüdyosuna geri dönüp gördüklerini ve duyduklarını Sebastian Vettel için uygun bir kask tasarımına dönüştürmekle başlıyor. Başlangıç noktası olarak Alman bayrağını ele alan Niemann, Vettel’in kahramanı olan Schumacher’e atıfta bulunuyor.

Bayrağı odak alarak çalışmak yerine onu görsel bir imge olarak seçen Niemann, pistte duyduğu heyecan verici sesleri görselleştirmeye başlıyor. Böylece kaskın kulaklıklarının etrafında eş merkezli daireler ortaya çıkarıyor. Alman bayrağının renkleri olan siyah, kırmızı ve sarı halkalar bu daireler içinden yükselip birbirine dokunuyor. Bu üç renk kaskın üst kısmına doğru yan yana hareket edip sadeleşiyor. Tek bir kırmızı çizgiye dönüşerek vizöre doğru temel bir hat oluşturuyor.

“Sürecin en görkemli anı, maskeleme bandını yeni boyalı kasktan yavaşça çıkardığımız zamandı. Sanırım bu, 120.000 hayranın önünde bir galibiyet için bitiş çizgisine doğru ilerlerken karşılaştığınız duygu kadar heyecan vericiydi.” diyen Niemann aynı zamanda Abstract Sunday adı altında gündelik eşyalarla grafik ve illustrasyon sanatını birleştirip harika çalışmalara imza atıyor. Bu başarılı çalışmalara buradan göz atabilirsiniz.

Görsel: Christoph Niemann

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin