fbpx
Görülesi

Dragon Festivali

Çin’de binlerce yıldır kutlanan Duanwu Bayramı, günümüzde birçok ülkede Dragon Festivali olarak kutlanıyor.

Duanwu Bayramı Qu Yuan’ın intihar ettiği günde, yani Çin Ay Takvimi’ne göre beşinci ayın beşinci gününde kutlanır. Ay Takvimi, Güneş Takvimi’ne göre farklılıklar taşıdığı için bu tarih her yıl değişiyor.

Dragon Festivali kökeninde bir çok efsane barındırıyor. İçlerinden en kabul göreni; M.Ö. 3. YY’da Chu ülkesinin büyük gücü kırılmış ve ülke Qin Hanedanlığı’nın işgaline uğramıştır. Bu duruma dayanamayan vatansever şair Qu Yuan beşinci ayın beşinci günü Guluo Nehri’ne atlayarak intihar etmiştir. Bunu duyan insanlar büyük üzüntü duymuşlardır. Balıkçılar nehre birbiriyle yarışırcasına gitmişler ve Qu Yuan’ın cansız bedenini aramışlardır. Festivalin kökeni inanışa göre köylülerin nehre sallarıyla inip Qu Yuan´ı kurtarmaya çalışmaları, başarısız olunca da en azından onun ölüsünü hayvanlardan ve kötü ruhlardan uzak tutmaya çalışmalarına dayanır. Zamanla yapılan bu uğraşlar ve konuya ilişkin efsanelerin dokusu, bu festivali çeşitli kültürel etkinliklerle bezemiştir. Örneğin, bugün hâlâ düzenlenen, festivalde sallar sembolik olarak Qu Yuan´ın nehre düşmüş vücuduna ulaşabilmek için sal yarışı yaparlar. Koreliler de daha sonra bu festivali Çin kültüründen alarak, Dano ismiyle kutlamaya başlamışlardır. Daha sonra bu hikaye ejderha kayıkları yarışması düzenleme geleneği haline gelmiştir.

Her kayığın başında, değişik şekillerde, tahta üzerine oyulan rengarenk ejderha başı bulunur. Her kayıkta davul ve gonk sesleri göğü çınlatır. Yarışmacıların haykırışları birbirine karışır. Kayıklar birbirlerini kovalarcasına yarışır. Sahilde renkli bayraklar dalgalanır.


Kayık üzerine oyulan rengarenk ejderha başları

80’lerde bu hikaye Avrupalılar tarafından duyuldu ve ilk festival Almanya’da düzenlendi. Dragon severlerin sayısı hızla arttı ve birkaç sene sonra milyonlarca kişi bu sporun hayranı oldu.

Hangi Ülkeler’de Kutlanır?

Çin’de doğmuş bir festival olmasına rağmen Dragon Festivali, birçok ülke tarafından sahiplenilmiştir. Bunların başında Japonya, Güney Kore, Vietnam gibi uzak doğu ülkeleri gelir. Ancak festivalin enerjisi batıyı da etkilemiş. başta Almanya olmak üzere Hollanda, İspanya, Belçika, Yunanistan ve İsviçre’ninde aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesi bu gelenekten ilham alarak Dragon Festivali çatısında çeşitli etkinlikler düzenliyor. ABD’de ise çeşitli eyaletlerde onlarda Dragon Festivali organize ediliyor.

Türkiye’de ise su sporlarını yaygınlaştırmak için HSB group tarafından ilki 2008’de gerçekleşen ve dünyanın 3 büyük festivalinden biri olan DRAGON FESTİVALİ, bugüne kadar binlerce takım, onbinlerce yarışmacı ve yüzbinlerce davetli ile buluştu. Dünya markalarını bir araya getiren bu platform, sizlere su üzerinde kürek çekerek bambaşka alternatifler sunuyor. Eğlencenin maksimuma ulaştığı DRAGON FEST; katılımcılara iş hayatının stresinden uzak, herkesin eşit olduğu, kıyasıya mücadele edilen keyifli anlar yaşatıyor. Ayrıca; çeşitli ikramlarla birbirinden çılgın yarışmaları, dans gösterilerini doğanın yeşilinde ve suyun mavisinde eğlenerek bulmak mümkün.

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin