fbpx
Görülesi

Geleneksel Alman Festivali: Oktoberfest

Oktoberfest, Almanya’nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve 16 gün süren bir festival.

Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk haftasında kutlanan bu festival bira festivali olarak bilinse de Almanya’nın en büyük eyaleti olan Bavyera’nın kültüründe önemli bir yer tutuyor.

Oktoberfest İlk Evlilik Töreni Olarak Başladı

Oktoberfest ilk olarak 1810 yılında Bavyera prensi Ludwig ile prenses Therese von Sachsen-Hildburghausen’in evlilik töreni şerefine düzenlenmiş. Zaten festival alanının ismi de prensese atfedilerek Theresienwiese (Therese Alanı) ismini almış. Evlilik töreni olarak başlayan ve o günden beri de her geçen yıl büyüyerek devam eden kutlamalar bugünkü halini almış.

Festival, Almanlarca kısaca “d’Wiesn” ya da “d’Waasn” olarak söylenen Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılıyor. Ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu Bavyera’nın geleneksel kıyafetleri olan Dirndl ve Lederhosen giyerek festivale katılıyor. Festival Bavyera eyaletine özgü olsa da, kutlamalar dünyanın dört bir yanında yapılıyor. İnsanların yerel kıyafetlerle festivale katılıyor olmalarının sebebi de geçmişlerine ve kültürlerine ait bir olay şeklinde ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. Yani Oktoberfest’i sadece bir bira festivali olarak düşünmeyip Alman ve özellikle Bavyera kültürünü yakından tanımak için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Festivalin en önemli özelliği tabiki biradır ve her sene olduğu gibi festival kutlaması, Münih Belediye Başkanı’nın büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar buna “O’zapft is!” derler ve Bavyeraca: “Çeşmelendi!” anlamına gelir. Kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk Maß Bavyera Başkanı’na ikram edilir. Sadece Münih’li bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin verilir ve bu adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılır.

İşin ilginç yanı festivalin ilk yıllarında bira sadece festival dışı alanlarda servis edilirdi, ancak bira fıçılarını festival alanına dahil etmek çok uzun sürmedi. Hal böyle olunca günümüzde her yıl 7.5 milyon litreden fazla bira tüketiliyor. İnsanların bir araya gelerek iyi zaman geçirmesini amaçlayan festivalde canlı müzik, oyunlar, lunapark, bira çadırları ve birbirinden lezzetli yiyecekler bulunuyor.

Siz de geleneksel ve kültürel bir olayı eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilir ve rotanızı Almanya’ya doğru bir çevirebilirsiniz.

Görsel: David Kramer

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin