fbpx
Görülesi

McDonald’s ve Starbucks Güçlerini Birleştiriyor

Günümüzde geri dönüşümün önemi git gide artıyor.

Plastik, cam, kağıt gibi birçok materyal, kullanılmasının ardından kimyasal ve fiziksel işlemlere maruz kalarak yeniden kullanılabilir hale getiriliyor. Her geçen gün kalabalıklaşan dünyamızdaki tüketim oranı düşünüldüğünde, geri dönüştürülebilir materyaller hem ekonomik açıdan hem de çevre açısından ciddi oranda fayda sağlıyor.

Closed Loop Partners tarafından oluşturulan NextGen Cup Konsorsiyumu, geri dönüştürülebilir bardak projesini global çapta geliştirmek adına McDonald’s fast food zincirinin Starbucks ile birleştiğini açıkladı.

Dünyanın en büyükleri arasında yer alan Starbucks ve McDonald’s ambalajlardaki yenilikleri teşvik etmek ve israfı azaltmak konusunda hem fikir.

McDonald’s, Closed Loop Partners ile ortaklığı ve NextGen Cup Challenge için toplamda 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Yarışma Eylül ayında başlayacak. Yeni nesil geri dönüştürülebilir bardaklar için girişimciler, sektör uzmanları ve yaratıcılar, fikirlerini ortaya koymak için bir araya gelecek. Kazananlardan yedi tanesi, çözümlerinin ölçeklendirilmesine yardımcı olmak adına altı aylık bir hızlandırma programına dahil olacak ve yaklaşık 1 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olacak.

McDonald’s ve Starbucks Markaların Bilinçlenmesi Gerektiğine Vurgu Yapıyor. Diğer Markaları da Kendilerine Katılmaya Davet Ediyor.

McDonald’s ABD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Tedarik Zinciri Sorumlusu Marion Gross, McDonald’s’ın kendini, gezegeni ve hizmet verdiği toplulukları etkileyecek olumlu değişiklikler yapmaya adayan bir marka olduğundan bahsediyor. İşbirliği, ölçeklenebilir, kalıcı global bir çözüm bulmada anahtar rol oynadığından, bu zorlu mücadeleyi çözmeye yardımcı olmak için Starbucks ve Closed Loop’a katılma konusunda heyecan duyduğunu dile getiriyor.

Starbucks’ın sürdürülebilirliğine odaklanan Global Social Impact Başkan Yardımcısı Colleen Chapman ise şu açıklamayı yapıyor. “McDonald’s gibi endüstri ortaklarıyla bir araya gelip, bardak atıkları için yenilikçi ve ölçeklenebilir çözümler üretmekten gurur duyuyoruz. Bu proje tüm endüstriye fayda sağlayacak ve biz de bu çabaları ileriye taşırken, başkalarını da bize katılmaya davet ediyoruz.”

Her yıl, tahmini 600 milyar kağıt ve plastik bardak dünya çapında dağıtılıyor. Bunların çoğu geri dönüştürülebilir değil. NextGen Cup Konsorsiyumu, yeni nesil geri dönüştürülebilir bardakları tanımlamak ve ticarileştirmek için girişimcileri, sanayiyi ve geri dönüşümcüleri bir araya getirmek üzere 2018’de başlatıldı. Closed Loop Partners, Starbucks, ve McDonald’s, sektörü bu ortak mücadeleye küresel bir çözüm bulmak için bu çabaya katılmaya davet ediyor.

Hedef 600 Milyar Atık

NextGen, WWF’nin de dahil olduğu sektörde uzun yıllara dayanan bir çalışma inşaa ediyor. 600 milyar atığın çöplerden uzaklaşmasını ve ikinci bir yaşama kavuşmasına imkan tanıyacak küresel bir çözümün geliştirilmesinde kritik bir adım atıyor.

WWF, insan merkezli tasarım, akademik liderler, kâğıt ve plastik endüstrisi, geri dönüşümcüler ve belediyeler gibi çevre STK’larında liderlerin de dahil olduğu sağlam bir danışma konseyi oluşturuyor.

Görsel:
Google Görseller, Pexels

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin