fbpx
Görülesi

Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı

Önemli olan hikayedir. Mesajdır, histir ve bağlantıdır. Tasarımdır.

Onların fikirleri,
onların ilham duygusu,
onların sanatı,
bizim hayatımızı şekillendiriyor. Tasarladıkları şey bizim dünyamız.

Mimari, fotoğrafçılık, tipografi gibi pek çok alanda sanatlarıyla hayatımızı şekillendiren 8 tasarımcı, hikayelerini ve ilham kaynaklarını anlatıyor.

Orjinal Netflix yapımı olan ve 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design) adlı belgesel toplam da 1 sezondan ve 8 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm boyunca kendi alanlarında oldukça başarılı olan insanların bakış açılarını ve hayatlarındaki gelişim aşamalarını kendilerinden dinlemek kesinlikle çok ilham verici bir şey.

İlk olarak 2017 yılında Sundance Film Festivali’nde tanıtımı yapılan Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı belgeseli farklı disiplinlere ait tasarımcıların günlük hayatlarına ışık tutuyor. İçinde yaşadığımız binalardan dekorasyon ürünlerine; ayakkabılardan arabalara birçok tasarım harikasının yaratım sürecine doğru bizi yolculuğa çıkaracak olan belgesel, adeta bir sanat eseri ortaya koyan tasarımcıların günlük hayatlarının nasıl olduğunu ve bu işleri nasıl ortaya çıkardıklarını bizlere sunuyor.

Mimar Bjarke Ingels, illustrator Christoph Niemann, sahne tasarımcısı Es Devlin, iç mimar Ilse Crawford, grafik tasarımcısı Paula Scher, fotoğrafçı Platon, otomobil tasarımcısı Ralp Gilles ve ayakkabı tasarımcısı Tinker Hatfield’in yarattıkları projeleri izleyeceğimiz belgesel her hangi bir şeyi yaratma konusunda meraklı olanlar için oldukça ilgi çekici bir yapım.

Editör Scott Dadich’in

“Soyut’ bir sebeple ortaya çıktığını düşündüğümüz yapıların ve tasarımların ardında yatan sebepleri ve karar verirken tasarımcılarının içinde bulundukları durumları anlamamızı sağlayan bir belgesel.”

diye tanımladığı belgeselin yapımcılığını ise Morgan Neville ile Dave O’Connor üstleniyor.

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

1 Yorum

Bizi Takip Edin