fbpx
Görülesi

Türksat 5A Uydusu Uzay’da

8 Ocak Cuma günü Türkiye saati ile 05.15’te Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılarak uzaya gönderilen Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu olan Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca garanti altına alacak.

İletişim konusunda hizmet kalitesini artırmak amacıyla Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

2017’deki anlaşma sonrası Airbus’ın Fransa’nın Toulouse şehrindeki tesislerinde üretimine başlanarak üretim süreçleri ve test aşamaları tamamlanan Türksat 5A uydusu tamamen elektrikli itki sistemine sahip.

Türksat 5A uydusunun SpaceX Tarafından Fırlatılma Anları


Yörüngeye 4 Ay

Türksat 5A, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılmasından 33 dakika sonra roketten ayrıldı. 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun 4 ay sürmesi bekleniyor. 

Dünya yörüngesinde ses, görüntü ve veri aktarımı için toplamda 2000’den fazla haberleşme uydusu bulunuyor. 1962’den bu yana gönderilen haberleşme uydularının artık önemli bir kısmı görev yapmıyor. Türksat 5A ise %25’e varan yerlilik oranı ve sahip olduğu ileri teknolojiler ile dikkat çekiyor. 

Yeni uydumuzla 31 derece doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 2051 yılına kadar 30 yıl boyunca garanti altına alıyoruz. Böylece Türkiye dahil hizmet verilecek tüm bölgelerde yeni nesil yayıncılık ve haberleşme sistemlerinin temeli atılıyor.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Emrah Kalemci’nin açıklaması:

“Frekans yükseldiğinden yeni uyduyla daha yoğun bir haberleşme ve veri aktarımı mümkün olacak. Nasıl cep telefonlarında 5G’ye yüksek frekansa geçildiğinde veri aktarımı hızlandıysa Ku-band haberleşmede yüksek frekans kullanılarak veri iletme hacmi genişliyor. En önemli bir diğer özelliği 42 derece yerine 31 derece doğu boylamına yerleşecek olması. Çünkü 42 derece Türkiye’nin üzerinde kalırken, 31 derece doğu boylamına yerleşmesiyle, hizmet alanı batıya doğru genişliyor. 31 dereceye doğru gittiğinizde batıda internet üzerinden daha fazla data haberleşme imkanı oluyor. Hatta bu geniş coğrafyada uçaklara uydu değiştirmeksizin, tek uydudan, internet hizmeti verebilir.”

Türksat 5A uydusunun fırlatılma anından. Görsel DHA

SpaceX te uydunun fırlatılma anından bir görsel. Görsel DHA.


Türksat 5B ve Türksat 6A Sırada

Yedinci uydu olarak hizmet verecek olan Türksat 5A’dan sonra sırada Türksat 5B ve Türksat 6A uydularımız var. Yörüngedeki görevine 2021 yılının ikinci çeyreğinde başlayacak olan Türksat 5A’nın yanı sıra Türksat 6A’nın ise 2022’de uzaya fırlatılması planlanıyor.

Kaynaklar:
https://www.yenidonem.com.tr/haber/yeni-uydumuz-turksat-5a-neden-bu-kadar-onemli-103001.html

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin