fbpx
Görülesi

Yonaguni Japonların Atlantis’i Antik Su Altı Şehri

Bu antik su altı yapıları 1986 yılında Japonya’da köpek balıklarını gözlemlemek için dalış yapan dalış eğitmeni Kihachiro Aratake tarafından şans eseri keşfedilmiştir.

Sırrı Henüz Çözülemedi

ryukyu-adalari-island
Ryukyu Adaları Japonya

Japonya’daki Ryukyu Adaları’nın en güneyinde bulunan esrarengiz antik su altı şehrinin sırrı henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Suyun altında bulunan Yonaguni-Jima Piramitleri, yapısı itibarıyla basamaklı piramit izlenimi veriyor.

yonaguni-antik-su-alti-sehri
Yonaguni-Jima Piramitleri, Japonya

Doğal şartlarla oluştuğu yönünde bazı kanıtlar olsa da, basamaklı taşlarına, üçgen şekillerine bakılarak böyle bir doğal güzelliğin oluşabilmesinin pek mümkün olmadığını söyleyen uzmanlar, su altında zaman zaman düzgün yüzey şekillerine rastlanıyor ancak Yonaguni Anıtı’ndaki gibi düzgün ve şaşırtıcı derecede simetrik ve insan yapısı izlenimi veren bir bulguya henüz rastlanmadığını da belirtiyorlar.

yonaguni-antik-su-alti-sehri
Yonaguni-Jima Piramitleri, Japonya
yonaguni-antik-su-alti-sehri
Yonaguni-Jima Piramitleri, Japonya

Buzul Çağı ve Atlantis’in Batışı

R. F. Walworth ve G. W. Sjostrom’e göre son buzul çağında su seviyesinin düşük olması Atlantis’in varlığı için yeterli bir sebeptir. Bu iki araştırmacının geniş bir araştırmaya dayanan tezlerine göre, periyodik olarak peşpeşe gelen volkanik patlamalar dünyanın geçmişinde uzun buzul çağları yaratmıştır. Bazı jeolojik izlere göre buzlar bütün kıtaları kaplamıştır, su seviyeleri inip yükselmiştir. Hala güncelliğini koruyan ve Donelly tarafından ortaya atılan bir teze göre, Atlantis’in batmasıyla, daha önce onun yüksek dağları tarafından engellenen sıcak Gulf Stream akıntısı Kuzey Avrupa’ya ulaşarak buzların erimesine yol açmıştı. Hala yolunda devam eden bu sıcak akıntı Avrupa’nın ısısını bulunduğu enleme rağmen ılımlı tutmaktadır. Oysa, aynı enlemde bulunan Rusya’daki şehirler çok daha soğuk iklimlere sahiptir.

buzul-cagi-mamut
Mamut, filgiller familyasının nesli tükenmiş bir cinsi

Kuzey Sibirya’da buzlar altında on binlerce donmuş mamut cesetleri vardır. Geçen yüzyıl sonlarında bu mamutlardan en az 20.000 kadar çok iyi durumda fildişi çıkartılarak piyasaya sürüldüğü kaydedildi. Bu mamutların toplu bir felakete uğradıkları ortadadır. Ani bir donmadan ölen bu mamutlardan bazılarının midelerinde halen yemekte oldukları otlar bulunduğu görülmüştür. Karbon 14 testleri onların yaklaşık 12,000 yıl önce öldüklerini gösteriyor.

Aşırı soğukların olduğu Sibirya mamutlar gibi sıcakkanlı hayvanların yaşayabileceği uygun bir yer değildir. Bu durum Sibirya gibi şimdi çok soğuk olan bölgelerin bir zamanlar ılıman bir iklime sahip olduğuna işaret etmektedir. Bununla ilgili başka kanıtlar da bulunmuştur. Bütün bunlar ani bir iklim değişikliğinin olduğunu göstermektedir. Profesör Frank C. Hibben’e göre son buz çağının sonuna gelen bu devrede, sadece Kuzey Amerika’da 40 milyon hayvan ölmüştü. Amerika’da Niagara çağlayanlarının 12.500 yıl önce meydana geldiği hesaplanmıştır.

Cordilleras Dağları yaklaşık 10,000 yıl önce meydana geldiler. Karbon 14 testlerine göre, şu anda Bermuda civarlarında deniz altında olan geniş bir bölgede 11,000 yıl önce sedir ormanları vardı. Bu bölgede yapılan araştırmalarda, Küba yakınlarında denizin 180 metre altında binlerce yıllık antik batık bir şehir bulundu. 1986 yılında Japonya’da (Okinawa) Yonaguni Jima adası yakınında, denizin 25 metre altında Yonaguni Monument olarak adlandırılan antik batık bir yapı bulunmuştur. Aynı şekilde İngiltere’ye yakın Kuzey Denizi, İrlanda ve Grönland yakınlarında, deniz diplerinde binlerce yıl önce denizin dibini boylamış ormanlar görülür. Olayların çoğu Atlantis’in batış tarihine uymaktadır.

Yonaguni Monument Batığı – Japonya

Japonların Atlantis’i antik su altı şehri Yonaguni piramitlerinin diğer fotoğraflarına buradan ulabilirsiniz.

Japonya’nın Antik Çağlara Uzanan Tarihi

Asya kıtasındaki çoğu ülke gibi Japonya’nın da antik çağlara uzanan bir tarihi ve kültür birikimi mevcut. M.Ö. 8 bin yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar gelen ve 6.852 adadan oluşan Japonya’nın adını oluşturan kanji karakterleri “güneş” ve “köken” anlamına geliyor. Bu yüzden de Japonya’ya “Doğan Güneşin Ülkesi” deniyor.

japonya-tarihi-nara-kanji

Arkeolojik araştırmalar Paleolitik çağın son döneminden beri insanların Japon adalarında yaşadığını gösterir. Yazılı tarihte Japonya’nın adı ilk olarak 1. yüzyıldan kalma Çin metinlerinde geçer. Bir ada devleti olmasından ve Asya kıtasının en uç konumunda yer almasından dolayı yüz yıllar boyunca dış etkilere kapalı bir devlet yapısıyla idare edildi. Japonya’nın tarihi dış dünyadan etkilendikten sonra çok uzun yıllar boyunca tecrit edilmesiyle şekillenmiştir. Günümüzdeki Japon kültürü dış etkiler ile iç gelişmelerin bir karışımından oluşmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:
Donmuş mamut
Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi
Wikipedia

Görsel:
Google Görseller, Pexels

Cihan Çamlıca

Öğrenilmesi ve paylaşılması gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Bizi Takip Edin